کلمه کلیدی خود را وارد کنید

بهسازی لرزه ای

بهسازی لرزه ای

IN
تاریخ:
2020-08-05
مکان:
رشت
نقش:
تیمِ بهسازی لرزه ای سُکنا
About Project

در این پروژه گروه سُکنا در کنار گروه معماریِ بسیار ممتاز مهندس دادرس بود. ما در این پروژه به عنوان مشاور سازه ای به خدمت گرفته شده بودیم. .

این سازه از نظر شهرداری به عنوان بنای غیر امن تشخیص داده شده بود و به همین دلیل به مالک این سازه هشدار داده شده بود که ظرف چند ماه حتما نمای سازه رو اصلاح و تعویض کنن چون قسمت هایی از اجزای نما و کنسول ها به پیاده روی جلوی ساختمان سقوط کرده بود. .

در مراحل اولیه بررسی متوجه شدیم که این سازه دارای ۵۲ سال قدمت هست و اسکلت اصلی سازه نیز فلزی با اتصال خورجینی هست. پوسیدگی های زیادی هم در سازه دیده شده بود. ما به همراه گروه مهندس دادرس خلاصه موفق شدیم که برای نمای جدید، سازه ای رو طراحی و به سازه اصلی متصل کنیم و بعد نمای جدید رو روی سازه جدید اجرا کنیم. .

این مسئله هم خیلی مهم هست که ما در وسط کار متوجه شدیم که سازه مورد نظر حتما نیازمند بهسازی لرزه ای هست چون اتصالاتش از نوع خورجینی بود و سازه اصلی هم خیلی قدیمی و پوسیده بود. پیشنهاد ما توسط مالک و با راهنمایی مهندسینی که در شهرداری کار میکردن کاملا رد شد و سازه مورد نظر تنها با استفاده از تعویض نمای خود، تعمیر و مرممت شد. .

جالب که کاربری سازه، هم در پایین (پاساژ) و هم در بالا (آموزشگاه زبان کیش)، به نوعی محل تجمع انسان ها هست. سوال بسیار جدی اینجا مطرح هست که سازه ها پس از عمر مفید خودشون توسط کدام ارگان یا موسسه یا مقام حاکمیتی هشدارِ عدم استحکامِ در مقابل زلزله رو دریافت میکنن؟؛ چه ارگانی در این کشور این هشدار رو باید به مالک اعلام کنه؟؛ چه کسی جوابگوی جانِ زبان آموزانِ این موسسه خواهد بود؟؛ مقصر در یک سناریو خطرِ زلزله چه کسی خواهد بود ؟

اگه جواب سوالات بالا رو میدانید، ما را هم مطلع کنید!

پیج کاری گروه مهندس دادرس:
@architect_dadras