کلمه کلیدی خود را وارد کنید

طراحی و اجرای بهسازی لرزه ای

طراحی و اجرای بهسازی لرزه ای

IN بهسازی
تاریخ:
2020-07-08
مکان:
لاهیجان
نقش:
تیمِ بهسازی لرزه ای سُکنا
About Project

 

 

طراحی و اجرای بهسازی لرزه ای پروژه ای در شهر زیبای لاهیجان

برای  طراحی بهسازی لرزه ای، در این پروژه مالک محترم تصمیم خود را در مورد طبقه همکف سازه، که قبل از بهسازی با خاک پر شده بود، عوض کرد و تمایل داشت این قسمت را به یک طبقه مجزا تبدیل کند.
در این پروژه علاوه بر اینکه این قسمت را به یک طبقه مجزا تبدیل کردیم، یک طبقه نیز به طبقات موجود ساختمان در بالای سازه اضافه نمودیم.

در مجموع، پس از پایان بهسازی لرزه ای، دو طبقه جدید به سازه ی مورد نظر اضافه شد. این کار با استفاده از تقویت سیستم لرزه‌ای سازه با استفاده از دیوار برشی و آن هم از یک جهت صورت گرفته است.
همیشه بهسازی به نفع سازنده و سازه خواهد بود.

بهسازی لرزه ای لاهیجان

بهسازی لرزه ای لاهیجان

روند طراحی بهسازی یک سازه هفت طبقه در شهر لاهیجان

این سازه در ابتدا با استفاده از روش خطی و با روش های استاتیکی آیین نامه ۲۸۰۰ (آنچنان که مرسوم است متاسفانه!) مورد ارزیابی لرزه ای قرار گرفته است. در گام اول، ما به دنبال المان های آسیب پذیر بودیم، ولی همانطوری که انتظار میرفت، متوجه شدیم که روش های خطی آدرس غلطی برای یافتن این المان ها به ما میدهند. بنابراین، با استفاده از روش تاریخچه زمانی غیر خطی و بهره بردن از رکورد های نشریه FEMA P695 المان های ضعیف را پیدا کردیم.

در ادامه دو تکنیک را برای مقاوم سازی این سازه استفاده نمودیدم:

۱- روش بهسازی با استفاده از اف ار پی
۲- روش اضافه کردن دیوار برشی

همانطوری که در اسلاید های بالا دیده میشود، با هیچ ترکیب و نوع صخامتِ ممکنِ متعارفی، سازه مورد نظر را نمیشود بهسازی کرد. بعد از این مرحله به سمت طراحی دیوار برشی بتن مسلح رفتیم. در این مرحله، رکورد های زلزله (سه مولفه زلزله و در سه جهت مستقل)، را طوری چرخاندیم تا جهت ضعیف سازه مورد نظر را پیدا کنیم تا بتوانیم با این کار سازه مورد نظر را به شکل بهینه ای طراحی کنیم.

 

فونداسیون سازه نیز بعد از مرحله بالا برای بهسازی طراحی و تقویت شد. بهسازی (طرح + اجرا) کل سازه، توسط گروه سُکنا در شهر زیبای لاهیجان به انجام رسیده است.

 

گروه طراحی و اجرای بهسازیِ سُکنا،
۱۸ ام تیر ماه سال ۹۹

.
.
#مقاوم_سازي_رشت #مقاوم_سازي_گيلان #ترميم_بتن_گيلان #ترميم_بتن_رشت

#ترميم_ترک #تزریق_اپوکسی #تزریق_اپوکسی_ترک #ترک_بتن
#کاشت_بولت #کاشت_میلگرد #کاشت_میلگرد_گیلان #کاشت_میلگرد_رشت

#مقاوم_سازی_در_رشت #مقاوم_سازی #دیوار_برشی #تقویت_سازه

#چسب_کاشت_میلگرد #چسب_اپوکسی #زلزله #منجیل #رودبار‌ #سال۶۹

#آپارتمان_نسقی #نسق #فروش_ملک #فروش_آپارتمان #آپارتمان #سند_دار