کلمه کلیدی خود را وارد کنید

مقاوم سازی

مقاوم سازی

IN
تاریخ:
2020-06-25
مکان:
فومن
نقش:
گروه فنی و مهندسی سکنا
About Project

پروژه‌ی فوق یک سازه سه سقف در شهر ماکلوانِ شهرستان فومن می‌باشد که در هنگام ساخت فاقد هرگونه محاسبات سازه ای قابل استناد بود، تنها مدل سازه‌ای موجود برای این ساختمان، دارای مشکل کنترل دریف در همه طبقات بود.

با بررسی های بیشتر به این‌نتیجه رسیدیم، که این سازه می بایست در محلِ پروژه برداشت شود.
مقاومت بتن با کُر گیری، و آرایش میلگرد های موجود در اعضای سازه و همچنین فاصله ی آنها، به دقت اِسکَن و در محل برداشت شدند. .
مدل سازی غیر خطی این سازه در مرحله بعدی و در یک بستر غیر خطی انجام شد.
برای این سازه از هر دو تحلیل غیر خطی استاتیکی و دینامیکی برای انجام طرح بهسازی استفاده شد. برای کنترل وضعیت مفصل های پلاستیکی اعضای سازه، از آیین نامه بهسازی لرزه‌ای ۱۷-۴۱ انجمن مهندسی عمران آمریکا استفاده نمودیم .

روش های مختلف بهسازی لرزه ای روی این سازه امتحان کردیم، در نهایت به این نتیجه رسیدیم که بهینه ترین طرح برای این سازه، تبدیل کردن و عریض کردن المان هایِ ستون به اعضای سطحی و برشی است.

لازم به ذکر است که در طراحی و مدلسازی این اعضای برشی باید خیلی دقت کنیم، چون بسیاری از المان‌های موجود در نرم افزارهای موجود تجاری، قابلیت نشان دادن و در نظر گرفتن المان های برشی رو ندارن. باید با راهکار هایی (مثل استفاده از لینک های برشی یا مدل های ابتکاری و قابل استنادی مثل روش آقای پروفسور راجش داکل، استاد برجسته بتن دانشگاه کانتربری نیوزلند)، این رفتار برشیِ حاکم بر این المان هارو به اعضای فاقد این عملکرد (=عموما المان های خمشیِ فیبری تیر-ستون) تحمیل کنیم تا بتونیم با این کار، رفتارِ واقعی و درست این المان هارو در تحلیل عملکردی داشته باشیم.

.
پ.ن۱: از کمک های بسیار ارزشمند پروفسور Rajesh Dhakal (سردبیر مجله بلوتین زلزله نیوزلند)

و دکتر Reagan Chandramohan عزیز (از گروه تحقیقاتی پروفسور بیکرِ دانشگاه استنفورد)

 

 

نهایت تشکر رو داریم چون در زمینه‌ی مدلسازی درست المان های برشی این پروژه و سایر پروژه های گروه سُکنا کمک های بسیاری کردند.
پ.ن۲: در روند انجام این پروژه، ما با دکتر ریگان و راجش آشنا شدیم و باهم قرار گذاشتیم که روی اسکایپ در مورد مسایل فنی بحث کنیم ، ولی نکته بسیار عجیب و ناراحت کننده برای ما این بود که دقیقا در زمان مصاحبه اسکایپی، به مشکل قطع شدن اینترنت کلِ ایران در آبان ماه بر خوردیم.
و به هیچ وجه قادر نبودیم به ایشان اطلاع رسانی کنیم! ولی خب خیلی راحت از ما پذیرفتن و مشکلی پیش نیامد.